Whatsapp

Dünyayı etkisi altına alan ülke ekonomilerini alt üst eden milyonlarca insanın ölümüne neden olan pandemi sonrasında herkes aynı soruyu sormaya başladı artık dünyada hangi meslekler daha fazla geçerli olacak? Covid-19 salgını sonrası gelişecek olan sektörler arasında ilk sırayı dijitalleşme sektörü alıyor. Evlere kapanan insanlığa hizmet vermek ve ticari geleceğini sürdürmek isteyen işletmeler ve kurumlar iş planlamalarında dijitalleşmeyi öncelikli yatırım listelerine almak zorunda kalıyorlar.

Sağlık Sil Baştan Değişecek

Sağlık kuruluşlarına ihtiyacın artması sonucunda pandemi ile birlikte sağlık sektörü de gelişimden kaçamıyor. Gerek pandeminin tedavisinde gerekse virüsten korunmada bireylerin en yoğun olarak ilgi duyduğu meslek grubu sağlıkçılar dolayısı ile Covid-19 salgını sonrası gelişecek olan sektörler arasında dijitalleşmenin hemen arkasından gelen sektör sağlık sektörü oluyor. Devlete ait sağlık kuruluşları dışında özel sektörde faaliyet gösteren hastaneler ve klinikler kendilerini yenilemek ve pandemiye karşı her türlü tedbiri alarak gelişmek zorunda kalıyor dolayısı ile sağlık sektörü her anlamda süreç içerisinde sil baştan değişecek sektörlerden ilki denebilir.

Küresel Tedarik Zinciri Değişmek Zorunda

Son yaşanan pandemide küresel tedarik zincirinde çok ciddi sorunlar yaşandı ülkemizde olmasa da dünya ülkelerinde gıdaya ve temizlik ürünlerine ulaşım sıkıntısı baş gösterdi. Bu durum sonucunda ürün odaklı operasyonların yerini ölçeklenebilir dijital iş modelleri aldı. Yani süpermarketler depolarında yeterli stoku sağlayarak ürünlerini marketlerde satmak isteyenler ve gerçek zamanlı kullanılabilirliği teşvik için markalara satış noktası verisi satmaya başladı, dolayısı ile Covid-19 salgını sonrası gelişecek olan sektörler arasında ölçeklenebilir dijital iş modelleri üçüncü sırada yerini almakta.

E-Ticarette Patlama Kaçınılmaz Oldu

Pandemi ile birlikte e-ticaret tabir yerinde ise bir Rönesans süreci yaşamaya başladı, izolasyon nedeni ile evden çıkamayan insanlar her türlü ihtiyaçlarını e-ticaret üzerinden sağlamaya başladı, e-ticaretin patlaması ile daha fazla alış veriş imkanı ve daha fazla şirket piyasada yerini almaya başladı. Normalleşme sürecine girilmesine rağmen halen dünya genelinde insanlar güvenilir ürünlere ulaşmak için e-ticaret üzerinden alış veriş yapmayı sürdürüyor.

Dijital İşbirliği Araçları Pazarı Büyüyor

E-ticaret sektöründe ki bu yükseliş Covid-19 salgını sonrası gelişecek olan sektörler arasında sektörü önemli bir noktaya taşırken paralel olarak ulusal ve uluslararası lojistik firmaları da ürünlerin ulaştırılmasında daha hızlı ve daha sorunsuz taşımacılık için bazı teknolojik gelişimler yaşamaya başladı. Şirketlerin büyük bir hızla uzaktan çalışma yöntemine geçmeye başlaması ile birlikte dijital işbirliği araçları pazarı da hızla büyüyor. İnsanlar evde geçen yaşantılarında daha güzel vakit geçirmek ya da can sıkıntılarını gidermek için sanal oyunlara, sosyal medya kullanımına ağırlık vermeye başladı. Bu nedenle dijital medyaya ve eğlenceye talep arttı, dolayısı ile pandemi sürecinde gelişimi en yoğun hissedilen sektörler içinde dijital işbirliği araçları pazarı da yerini alıyor.

Pandemi Tüm Dünyayı Değiştirdi

Tüm bu sektörler dışında kalan ya da salgından en az etkilenen sektörlerde zaman içerisinde yeniliğe ayak uydurmak ve değişen dünyada geri kalmamak için kendi içinde farklılıklar yaşayacak ve değişim rüzgârından üzerine düşen payı alacaktır. Görünen tek gerçek pandemi tüm dünyayı değiştirdi, yaşam kalitemizden gelecek beklentilerimize kadar her şeyin değiştiği bir ortamda sektörlerin değişmemesi mümkün değil.

SKDJVNDFNVDSFVSDKJFNVDFV