Whatsapp

Kısa adı OSGB olan ama açılımı ile Ortak Sağlık Güvenlik Birimi iş yerine sahip işletmelerin alakalı olduğu bir kavram olarak karşılarına çıkar. Eğer ki işletme sahibi elli kişi ve daha fazla çalışan bulunduruyorsa iş sağlığı ve güvenliği için bazı yasal şartları yerine getirmesi gerekir. Bu yasallıklardan biri olarak ortaya çıkan OSGB nedir sorusuna da cevap arayan işletmeler bu çalışma iş sağlığı hakkında önlemlerini almasıdır. İş Güvenliği ve Sağlık birimi çalışanların sayısının fazla olmasından dolayı şirket içerisinde bu sağlığı koruma adına işyeri ve sağlığı birimi kurulmasını şart koşar. Bu birim sayesinde işyeri içerisinde çalışanların sağlık güvenceleri koruma altında olmaları sağlanmaları amaçlanmıştır. OSGB nedir denildiğinde bu birimin açılmasının önemleri cevaplar ile ilişkili ve ilgili cevaplar olacaktır. OSGB içerisinde bir iş yeri hekimi bulundurup yine iş yeri ile alakalı iş yeri güvenliğini sağlayacak uzmanların kontrolü belli aralıklarla gerçekleştirilmiş olunur.

osgb nedir

Neden OSGB İşyeri içerisinde Olur?

İşyeri sahibi yasal olarak belli bir sayı üzerinde çalışan bulundurduğu takdirde bu çalışanların yasal haklarını da karşılamak zorundadır. Bu yasal haklardan birisi ise Ortak Sağlık Güvenlik Birimi’nin kurulmasıdır. Bu birimin kurulması ile bireyin temel yaşam sürmesinde etkisi ola sağlığının da korunması ve kontrolü gerçekleşir. Bu kontrolü iş güvenliği konusunda uzmanlığını almış kişilerce gerçekleşirken ayriyeten birim içerisinde görev yapan iş yeri hekimi bulundur. Bu görev alan kişilerce işletmede yasal zorunluluğunu yapmış olurlar.

OSGB Zorunluluğu Nerden Geliyor?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ortaya konulan bu ortak sağlık güvenlik birimi yasalarla zorunluluğu ortaya çıkıyor. OSGB nedir araştırması yapılırken bu yasal zorunlulukları da bilinen araştırılan gerçekler olarak ortaya çıkması sağlanıyor. İş yerlerine İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin verilmesi bu yasal haklardan dolayı zorunlu bir şekilde ortaya çıkıyor. Ülkenin çalışanını korumak adına aldığı ve bu kararı yasal bir zorunluluk haline getirdiği bilinen bir gerçektir.

Deneyimli OSGB Hizmeti Yararlı Olur Mu?

OSGB nedir araştırması yapıldıktan sonra bu hizmeti veren kurumların araştırılması yapılır. Yapılan araştırmalar sonucunda deneyimli olan kurumların bu alandaki yetkinlikleri gözle görülecek şekilde etkili olur. Güçlü referansları birimin kurulmasında gönül rahatlığı sağarken uzman kadroyu da içerisinde barındırır. Sonuçta bu Ortak Sağlık Güvenirlik Birimi kurulmasında içerisindeki uzman kadro yasal düzenleme hakkında daha derin bir bilgiye sahip olan kişiler olacaktır.

Görevlendirmede Uzmanlıkları Kim Seçer?

Ortak Sağlık Güvenlik Birimi bakanlık tarafından iş yerleri için zorunlu oluşturulması gereken bir birim olarak bilinir. Bu birim içerisinde olması gereken iş güvenliği uzmanından hekimin olmasını belirli alanlarda uzman olduğu takdirde gelişimi gösterebilir. Bu uzmanlığını belirleyen ve yetkinliği konusunda karar veren ise bakanlıktır. Bakanlığın belirlediği şartları uygulayan kişiler bu durumda uzman olma yetkisine sahip olurlar.

OSGB İçin Hangi Uzman Kadronun Bulunması Gereklidir?

Belli bir sayının üzerinde çalışan bulunduruyorsa iş yerleri bu ortak sağlık ve güvenlik birimini açma zorunluluğunu bulunduruyorlar. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 6331 nolu yasasına göre belirlenen bu zorunluluğa göre uzman kadro içerisinde iş yeri hekimi, iş güvenliği uzmanları e diğer sağlık çalışanları bulunmalıdır.

SKDJVNDFNVDSFVSDKJFNVDFV