İŞ YERLERİNDE COVID ÖNLEMLERİ

Anasayfa / Blog / İŞ YERLERİNDE COVID ÖNLEMLERİ

İŞ YERLERİNDE COVID ÖNLEMLERİ

Koronavirüs salgınından korunmak için sosyal mesafenin korunması, hijyen kuralları ve sıkça ifade edilen diğer önlemler oldukça önemlidir. İş yerlerinde ciddi sağlık riskleri söz konusudur. Toplu çalışılan iş yerlerinde sosyal mesafenin korunması çoğu zaman imkansız hale gelebilmektedir. Bu konu da iş yerlerinde covid önlemleri almak hayati önem taşımaktadır. İş yerlerinde COVID-19 salgınına karşı yürütülen önleme programları, toplum sağlığını doğrudan etkilediği için, kamusal bir hizmetin parçası olarak değerlendirilmelidir. Üretim alanları, fabrikalar, atölyeler, özelikle havalandırması zayıf olan dokuma atölyeleri ve sıra sıra tezgahların bulunduğu küçük- büyük atölyeler, aynı zamanda kalabalık olarak çalışılan yerler, sanayi siteleri, koronavirüsün yayılmasının önlenmesi açısından, korunma tedbirlerinin çok sıkı uygulanması gereken alanlar olarak öne çıkmaktadır.


İŞ YERLERİNDE COVID ÖNLEMLERİ UYGULAMALARI

İş yerlerinde covid önlemleri almak işverenler için ciddi bir sorumluluk göstergesidir. Bulaşmanın önlenmesi ve işçilerin bu virüsten korunabilmesi için, işletmelerde önce tüm işçilerin hem hastalık hakkında, hem de korunma yolları konusunda covid-19 eğitimi kapsamında bilgilendirilmeleri sağlanmalı, hem de alınacak tedbirlerle, işçilerin korunmaları sağlanmalıdır. Bu konuda sosyal mesafenin korunması şartıyla yapılabilecek eğitimler, uzaktan eğitim, çok yaygın görseller üzerinden yürütülecek eğitimler, uyarıcı görseller, alınacak önleyici tedbirlerle birleştirilmelidir. 

İş yerlerinde covid önlemleri gereğince ateş, öksürük, nefes darlığı vb. şikâyeti olan çalışanların işe gelmemeleri ve doğrudan sağlık kuruluşlarına yönlendirilmeleri sağlanmalıdır. Çalışanlar arasında, hastalık şüphesi olan koronavirüs testi pozitif çıkan, ya da ön tanı konarak yatırılan çalışan var ise bu kişi ile temas eden işyeri çalışanlarının belirlenmesi, çalışan ile temas etmiş kişilerin iletişim bilgileri kayıt edilerek, İl/İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün iş sağlığı ve güvenliği yönlendirmesine göre hareket edilmesi sağlanmalıdır. Sağlık kuruluşlarına yönlendirilen hastalık şüphesi taşıyanların cerrahi maske takılarak olası bulaşmaların da önüne geçilmelidir.

 

İŞ YERLERİNDE HASTALIĞIN YAYILMASINI ENGELLEYECEK BASİT ÖNLEMLER

İşverenler, henüz içinde bulundukları alana virüs bulaşmamış olsa dahi iş yerlerinde covid önlemleri almaya başlamalıdır:

 • İşyerinin temiz ve hijyenik olmasını sağlayın.
 • Yüzeyler (örneğin deskler, tezgahlar ve masalar) ve nesneler (telefonlar, bilgisayar klavyeleri) dezenfektanlarla düzenli olarak silinmelidir. Düzenli olarak temizlenen yüzeylerde virüsün yaşama oranı düşecek bununla beraber yayılma hızı da düşecektir. 
 • Çalışanlar ve hizmet alanları maske takılması konusunda uyarın, maske ağız ve burun bölgesini kapatacak şekilde olmalıdır. 
 • İş yerlerinde covid önlemleri gereği çalışanların ve hizmet alanlarında düzenli şekilde el yıkamasını sağlayın. 
 • İş yerlerinde belirlenen her alana dezenfektan yerleştirin ve düzenli olarak doldurulmasını sağlayın.
 • El yıkamaya teşvik edici afişler asın, bunun yanı sıra diğer iletişim önlemleriyle birlikte iş sağlığı ve güvenliği çalışanlarının rehberliği eşliğinde bilgilendirmeler yapın. 
 • Çalışanların ve hizmet alanların ellerini su ve sabunla yıkayabilecekleri yerlere kolay erişimlerinin olmasını sağlayın. 
 • İş yerinizi sık sık havalandırarak ortamdaki hava kalitesini yükseltin. 
 •  Çalışma ortamının düzenli havalandırılmasıyla ilgili  teşvik eden afişler asın. 
 • Burnu akan veya öksürenler için işyerinde normal cerrahi maske ve kağıt mendil bulunmasını sağlayın, ayrıca bunların atılması için kapaklı çöp kovalarının olmasını sağlayın.
 • Seyahat önlemlerine uyulmasını sağlayın. Mecbur olmadıkça seyahatlerin ertelenmesi ve mecburi seyahatlerde de 14 gün izolasyon kuralına uyulması konusunda bilinçlendirilme sağlayın. 
 • Çalışanlarınıza ve hizmeti alanlara, covid bulunduğunuz ortamda yayılmış olmasa bile, hafif öksürük, 37 ve üzeri ateş, nefes darlığı gibi belirtilerin olması halinde evlerinde kalmaları ve kendilerini izole etmeleri konusunda bilgilendirin.
 • COVID-19’a ait hafif belirtiler gösteren olguların evde kalmaları gerektiği mesajını iletmeye ve teşvik etmeye devam edin.
 • İşyerinize bu mesajı içeren afişler asın. Bu mesajı işyerinizdeki diğer iletişim kanallarıyla kombine edin.
 • İş veren olarak bu sürenin hastalık izninden sayılacağı konusunda çalışanlarınızı bilgilendirin.

 
Bu maddeleri içeren afiş Sağlık Bakanlığı yönelgesiyle tüm iş yerlerinde covid önlemleri kapsamında bulundurulması zorunlu hale getirilmiştir.

İŞ YERLERİNDE COVID ÖNLEMLERİ - KUANTUM OSGB
Tük Hakları Saklıdır - Kuantum İş Sağlığı ve Güvenliği © 2020 - Seo Hizmeti