COVID-19 EĞİTİMİ

Anasayfa / Hizmetlerimiz / COVID-19 EĞİTİMİ

COVID-19 EĞİTİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde iş sağlığı ve güvenliği eğitimi kapsamında işyerleri tarafından bazı tedbirler alındı. Birçok işyeri ya çalışmaları durdu ya da çalışanları için aldığı COVID-19 eğitimi gibi önlemler ile çalışanlarının sağlık şartlarını kontrol altına aldı. 

 

PANDEMİDE İŞVERENİN ALMASI GEREKEN ÖNLEMLER

 

Herhangi bir salgın ya da pandemide işverenin alması gereken önlemler 6331 sayılı iş sağlığı ve iş güvenliği kanunu ile düzenlenmiştir. Kanun işverenlere her türlü tedbirin alınması, organizasyonun sağlanması, sağlık ve güvenlik tedbirlerinin mevcut şartlara göre uygun hale getirilmesi için bir dizi sorumluluklar yüklemektedir. 

 

İŞÇİLERİN PANDEMİDEN KORUNMA YOLLARI

 

Çalışana görev verilirken sağlık ve güvenlik yönünden işe uygunluğunu değerlendirmek, salgın tehlikesinin ortaya çıkması ile risk değerlendirilmesinin yapılması, işyerinin dezenfekte edilmesi, işçilerin pandemi ve pandemiden korunma yolları hakkında bilgilendirilmesi, pandemi sürecinde iş sağlığı ve güvenliği eğitimi, her türlü koruyucu malzemenin temini işyerinin hukuki sorumluluğudur. 

 

HASTALIK SİGORTASI HÜKÜMLERİ UYGULANIR

 

Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik hizmetleri genel müdürlüğü Mayıs 2020 tarihinde yayınladığı genelge ile covid 19’un bulaşıcı bir hastalık olduğunu pandemiye maruz kalan sigortalılar hakkında hastalık sigortası hükümlerinin uygulanacağını belirtmiştir. Tüm dünyada etkisini gösteren covid 19 ile birlikte pandemi sürecinde iş sağlığı ve güvenliği eğitimi mevzuatı kapsamında işveren işyerinde alınması gereken önlemleri almıyor, yükümlülüklerine aykırı hareket ediyorsa cezai ve hukuki sorumluluklarını yerine getiriyor sayılmaktadır. 

 

PANDEMİYE MARUZ KALMA RİSKİNİ EN AZA İNDİRİLMELİ

 

COVID-19 EĞİTİMİ

 

İşverenler çalışanların pandemiye maruz kalma riskini en aza indirmek adına risk değerlendirmesi yapmak ve işyerlerinde çalışanların yeniden işe dönüşleri başlamadan sıkı bir iş sağlığı ve güvenliği tedbiri almakla yükümlüdür. Hem çalışanların hem ailelerinin hem de toplumun sağlığını korumak ve işlerin sürekliliğini sağlayarak ekonomiyi düzeltmenin en temel yolu iş sağlığı ve güvenliği önlemleridir. Risk kontrol önlemleri ilk olarak pandemi ile mücadelede ön saflarda yer alan çalışanlar için uygulanmalı, bu çalışma grubu içerisinde tüm sağlık çalışanlarının yanı sıra perakende gıda ve temizlik hizmeti çalışanları ile kayıt dışı ya da ev işlerinde çalışanlar da yer almalı.

COVID-19 EĞİTİMİ
Tük Hakları Saklıdır - Kuantum İş Sağlığı ve Güvenliği © 2020 - Seo Hizmeti