HİJYEN EĞİTİMİ

Anasayfa / Hizmetlerimiz / HİJYEN EĞİTİMİ

HİJYEN EĞİTİMİ

2013 yılında İçişleri bakanlığı, Sağlık bakanlığı ve Gıda tarım ve Hayvancılık bakanlığı tarafından hijyen eğitimi yönetmeliği yayımlandı. İş kollarının özelliklerine göre çalışanların ve halkın sağlığını riske atmayacak şekilde hizmet sağlamak amacı ile alınan temizlik önlemlerinin bütününe hijyen denir. 

 

HİJYEN EĞİTİMİNİN AMACI NEDİR?

 

İnsan vücuduna temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetleri verilen işyerlerinde, gıda üretimi ve perakendesinin yapıldığı işyerlerinde çalışanlara yönelik hijyen eğitimi programları uygulanır. Programın amacı işyeri sahibi ile çalışanların sorumluluklarının arttırılmasına, özellikle son dönemde covid-19 eğitimi vermemizi sağlayan Covid-19 gibi olası bir bulaşıcı hastalık riskinin ortadan kaldırılmasına herhangi bir cilt hastalığının başlamaması için korunmanın sağlanmasıdır. 

 

HANGİ İŞ KOLLARINI KAPSAR

 

Hijyen eğitimini kapsayan ana iş kolları arasında gıda üretimi ve perakende satışının yapıldığı işyerleri dışında içme suyu firmaları, doğal mineralli su üretiminin yapıldığı işyerleri, hamamlar, saunalar, kaplıcalar, kuaförler, berberler, dövmeciler, piersing yapılan yerler bulunur. Ayrıca masaj ve güzellik salonları ile otel, motel, pansiyon ve misafirhaneler ile fırınlar ve okul kantinleri de hijyen eğitimi kapsamında yer alan işletmeler arasındadır ve bu işyerlerinde hijyen eğitimi almayan personelin çalıştırılması yasaktır. 

 

EĞİTİM SÜRESİ EN AZ 8 SAAT VE EN FAZLA 40 SAAT

 

Hijyen eğitimi hayat boyu öğrenme genel müdürlüğüne bağlı olan halk eğitim merkezleri ve meslek eğitim merkezleri ile işyerlerinde işveren tarafından sağlanmaktadır. En az 8 saat ve en fazla 40 saat süren eğitimler sonunda kurs bitirme belgesi ve e-yaygın sistem üzerinden belge verilir, bu belgeler kişinin hizmet verdiği süreç içinde geçerlidir. Hijyen eğitimini iş yeri hekimleri, hemşireler, tıp ve laboratuvar eğitimi alanlar ile Milli Eğitim Bakanlığının onaylı sertifikasına sahip eğitimciler tarafından verilir. 

 

ÇALIŞANLARIN YASAL YÜKÜMLÜLÜK VE HAKLARI

 

HİJYEN EĞİTİMİ

 

Hijyen eğitimi kapsamında çalışanların yasal yükümlülük ve hakları, hijyen yönetmeliği, hijyenin tanımı ve nasıl sağlanması gerektiği, temizlik ve dezenfeksiyon konularında eğitimler verilir. Bunlara ilave olarak halk sağlığında risk oluşturan bakteri, virüs, parazit, mantar ve enfeksiyon etkenlerinin genel özellikleri, bulaşma riskleri, belirtileri, hangi iş kolunda nasıl bulaştığı, halk sağlığını nasıl tehdit ettiği ve korunma yolları anlatılır.

HİJYEN EĞİTİMİ
Tük Hakları Saklıdır - Kuantum İş Sağlığı ve Güvenliği © 2020 - Seo Hizmeti