İLK YARDIM EĞİTİMİ

Anasayfa / Hizmetlerimiz / İLK YARDIM EĞİTİMİ

İLK YARDIM EĞİTİMİ

İlk yardım yönetmeliğinin 16. maddesine göre az tehlikeli işyerlerinde her 20 çalışan için bir temel ilk yardım eğitimi sertifikası almış personel bulundurmak zorunludur. Ayrıca tehlikeli işyerlerinde 15 çalışana 1 ve çok tehlikeli işyerlerinde 10 çalışan için bir ilk yardımcının bulundurulması zorunludur. 

 

İLK YARDIM YÖNETMELİĞİ YÜRÜRLÜKTEDİR

 

Herhangi bir kaza ya da insan yaşamını sıkıntıya sokacak bir durumda sağlık görevlilerinin ulaştığı ana kadar kişi hayatının kurtarılması amacı ile olay yerinde eğitim almış biri tarafından uygulanan ilaçsız uygulamaya ilk yardım denir. Sağlık Bakanlığı bu son derece önemli olan ilk yardım uygulaması için 2002 tarihinde ilk yardım yönetmeliğini yayınlamış ve resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 

 

İŞYERLERİNDE BULUNDURULMALARI ZORUNLUDUR

 

Yönetmeliğin 8. maddesi temel ilk yardım eğitimi konusunda kursa açma ve kurs verme konusunda firmalara bazı yetkilendirmeler yapmıştır, bu kurslardan sertifika alan kursiyerlerin aynı yönetmeliğin 29. maddesine göre işyerlerinde bulundurulmaları zorunludur. Kurslarda verilen temel ilk yardım eğitimi kapsamında kursiyerlere genel ilk yardım bilgileri, olay yerinin değerlendirilmesi, temel yaşam desteği, hasta ve yaşlı taşıma teknikleri, göze, kulağa ya da buruna yabancı cisim kaçmasına karşın ilk yardım tekniği konularında eğitimler verilir. 

 

İLK YARDIM TEKNİKLERİ ÖĞRETİLİR

 

Bu eğitimlerin yanı sıra yine kursiyerler hava yolu tıkanıklığı ile yaralanmalarda, kanamalarda, hayvan ısırmalarında ve bilinç kaybı olaylarında ilk yardım eğitimi de alır. Ayrıca kursiyerler aldıkları eğitimler sayesinde yanık, sıcak çarpması, donma, zehirlenme, boğulma, kalp krizi, kan şekeri çıkması ya da düşmesi, kırık, çıkı ve burkulmalar konusunda da ilk yardım tekniklerini öğrenir. 

 

HERKES İLK YARDIM EĞİTİMİ ALABİLİR

 

İLK YARDIM EĞİTİMİ

 

Kursiyerlerin öğrendikleri tüm bu uygulamaları hem yazılı hem de uygulamalı olarak değerlendirilir ve kurs sonrasında temel ilk yardım eğitimi sertifikası almaları sağlanır. Ayrıca salgın hastalıklar karşısında Covid-19 Eğitimi gibi, acil durumlar karşısında bilinçli ve doğru müdahale konusunda eğitim almak isteyen herkes bu hizmetlerden yararlanabilir ve temel ilk yardım eğitimi alabilir, eğitimler Sağlık Bakanlığı onayına sahip sertifikalı ilk yardım eğitmenleri tarafından verilir. İlk yardımcıların sayısının artması toplumun ilk yardım konusunda bilinçlenmesine katkı sağlamaktadır.

İLK YARDIM EĞİTİMİ
Tük Hakları Saklıdır - Kuantum İş Sağlığı ve Güvenliği © 2020 - Seo Hizmeti