YÜKSEKTE ÇALIŞMA EĞİTİMİ

Anasayfa / Hizmetlerimiz / YÜKSEKTE ÇALIŞMA EĞİTİMİ

YÜKSEKTE ÇALIŞMA EĞİTİMİ

Yüksekte Çalışma Eğitimi; tecrübesi, sunum gücü ve iletişimi yüksek eğiticilerimiz tarafından teorik ve uygulamalı olarak
IRATA ve Yüksekte Çalışma Eğitici Sertfikalı Eğiticiler tarafından verilmektedir. Yüksekte Çalışma Eğitimleri, iş ve zaman kayıplarını en aza indirmek için, işyerinizde, şantiye sahanızda, çalışma sahanızda, yaptığınız işe özel adresinizde hızlandırılmış yüksekte çalışma eğitimi verilmektedir.

 

Yüksekte Çalışma Eğitim İçeriği,

 

-Yüksekte Çalışmalarda Yasal Mevzuat

-Yüksekte Çalışmalarda Tehlikeler ve Riskler

-Yüksekte Çalışmalarda Kullanılan Güvenlik Ekipmanları Özellikleri ve Kullanımı

-Yüksekte İş Ekipmanları ile Yapılan Çalışmalarda Güvenli Çalışma Kuralları

-Yüksekte Çalışmalarda Bağlantı Noktaları Seçimi

-Yüksekte Çalışmalarda Toplu Koruma ve Kişisel Koruma Yöntemleri

-Yüksekte Çalışmalarda Kişisel Koruyucu Donanım Özellikleri, Kullanımı ve Bakımı

-Bağlantı Noktaları, Yatay ve Düşey Yaşam Hatları

-Düğüm Teknikleri

-Güvenlik İşaretleri

-Yüksekte Çalışmalarda Acil Durumlar

 

Ön koşul:

 

Ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilecek tıbbi yeterlilik, yüksekte çalışmaya yatkınlık.


Kimler Katılabilir:
 

-Erişimin kolay olduğu basit işlerde çalışanlar

-Hareketli platform, iskele, vinç, sepetli araç gibi erişim araçlarında çalışanlar

-Belgelendirme:

-Teorik ve pratik sınavları başarıyla tamamlayan katılımcılara 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nu ve ilgili yönetmeliklere uygun "Başarı Belgesi" verilmektedir. Eğitimde hedeflenen başarıyı sağlayamayan katılımcılar için "Katılım Belgesi" düzenlenmektedir.

-GRUP SAYISI: 12 KİŞİ / 1 EĞİTMEN

-SÜRE: 1 GÜN (8 Saat)


Yüksek yerlerde çalışmak her zaman tehlike arz eder. Herhangi bir düşme durumunda çalışan kişinin zarar göreceği açıktır. İşte bu yüzden özellikle bu tür mesleklerde iş sağlığı ve güvenliğini eğitimi almak önem teşkil eder. İş sağlığı ve güvenliğini sağlamak için gereken eğitimlerden biri İstanbul yüksekte çalışma eğitimi olan eğitimdir.


YÜKSEKTE ÇALIŞMAK İÇİN ALINMASI GEREKEN EĞİTİMLER


İnşaat sektörü çok tehlikeli bir iş grubudur. En çok iş kazası ve ölümlerin gerçekleştiği iş bu sektördedir. Gerek asansör gerek binanın yüksek tepesinde çalışmak tehlike arz eder. Kötü sonuçlar doğmaması için hem işverenin hem de çalışanın dikkatli olması gerekmektedir. İşverenin görevi de güvenli bir ortam yaratabilmektir Çalışan kişi ise yüksekte çalışma eğitimi almak zorundadır. Yüksek çalışmanın tanımı düşme sonucu yaralanma yaratabilecek herhangi bir yükseklik seviyesi olarak belirtilmektedir.


YÜKSEKTE ÇALIŞMA EĞİTİMİ İÇERİĞİ NEDİR?


Yapılacak çalışmalar önceden planlı olması gerekmektedir. Acil durum planına yüksekte çalışma sonucu düşmede neler yapılabileceği maddesi eklenmelidir. Çalışanların yüksekteki çalışacakları yerlere nasıl çıkacaklar çıkarken olan güvenlikleri nasıl sağlanacak sorularına cevap olacak güvenli bir sistem kurulmalıdır. Çalışanlar çalışırken korkulukların sağlamlığı test edilmelidir. Düşmeyi önleyen platformlar kurularak bu ihtimal kaldırılmalıdır. Bariyerler kurarak düşmeyi engelleyecek engelleyici konulmalıdır. Yüksekte çalışma eğitimi genel olarak bunları kapsamaktadır. Yüksekte çalışan işçi için güvenli ortamın nasıl oluşturacağı belirtilir. Çalışan kişinin kendini nasıl koruyacağı gibi içerikler içerir.


YÜKSEKTE ÇALIŞMA EĞİTİMİNİN GEREKLİLİĞİ VE NE KADAR SÜREDE BİR ALINMASININ GEREKLİLİĞİ


Yüksekte Çalışan kişiler genelde asansör kullanarak yukarı çıkmaktadır. İş tehlikesi baştan başlamaktadır. Yukarı çıkarken bile bazı önlemler alınmalıdır. Son yıllarda bu şekilde asansörden düşme sonucu yaralanma ve ölüm gibi sonuçlar çokça olmuştur. İnsan hayatının önemi ve güvenliği her zaman yüksek olmalıdır. Bu yüzden çalışan kişilere de çok şey düşmektedir. Çalışırken bir şey olmaz hissinden kurtulmalı ve olabilecek her riske karşı önlem alınmalı ve istenmelidir. Yüksekte çalışma eğitimi bu yüzden çok önemlidir. Bu sayede yüksekte çalışan kişiler bilinçlenmektedir. Alınan bilgiler sonucu hem kendilerinin hem de çalışma arkadaşlarının güvenliğini sağlama ve korumada önem teşkil ederler.


YÜKSEKTE ÇALIŞMANIN GEREKTİRDİĞİ ÖNEMLİ ETMENLER

 

YÜKSEKTE ÇALIŞMA EĞİTİMİ


Yüksekte ise birçok iş grubu çalışması olabilir. Bu inşaatta duvar örme, montaj, onarım, temizlik gibi konularda olabilir. Bu işler sürekli yüksekte çalışmayı gerektirir. Riskleri de bu yüzden diğer iş gruplarına göre daha fazla olabilir. Bu yüzden bu eğitimde çalışan kişiler yüksekte çalışırken neler yapmalı neler yapmamalı gibi konulara değinilir. Güvenli çalışma yöntemleri anlatırlı. Küçük şeylerin bile hayat kurtarıcı olacağı görülmektedir. Bu eğitim yılda bir tekrar edilmesi gerekir. Çünkü çalışılan yerler değişebilir. Böylece o yerin farklı sistemine farklı yöntemler uygulamak gerekir. Bu yüzden bilgi tazelenmesi olması gerekmektedir.

YÜKSEKTE ÇALIŞMA EĞİTİMİ
Tük Hakları Saklıdır - Kuantum İş Sağlığı ve Güvenliği © 2020 - Seo Hizmeti